Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek
Program Rozwoju Bibliotek to ogólnopolskie przedsięwzięcie realizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Są przeznaczone na cykl praktycznych szkoleń dla bibliotekarzy, wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, wzmacnianie środowiska bibliotecznego oraz promocję bibliotek publicznych znajdujących się na wsiach i w małych miastach.

Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach  oraz biblioteki partnerskie, czyli Gminna Biblioteka Publiczna w Czerniewicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Inowłodzu oraz Biblioteka Publiczna w Rzeczycy przystąpiły do programu w 2011 r. składając wnioski do II rundy Programu, w których zawarty był opis ostatnich działań bibliotek. Gminna Biblioteka Publiczna w Smardzewicach opisała  ciekawe przedsięwzięcia kulturalne, wyjście naprzeciw oczekiwaniom współczesnego czytelnika, pracę z dziećmi i młodzieżą oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych na  modernizację lokali bibliotecznych.  Działania te były brane pod uwagę przy ocenie złożonego wniosku.

Poza dokonaniami biblioteki oceniano również pozainwestycyjną działalność Gminy Tomaszów Mazowiecki w zakresie działań związanych z kulturą, polityką społeczną i oświatą.  Biblioteka  Smardzewicka wraz z Filiami dzięki uczestnictwu w programie zyskała   nowoczesny sprzęt komputerowy w postaci laptopa i  komputerów (wraz z oprogramowaniem) , urządzeń wielofunkcyjnych   oraz projektora multimedialnego a także aparatów fotograficznych.  Wartość otrzymanej darowizny to przeszło 70 tys. złotych.

Bibliotekarki  Biblioteki Wiodącej (GBP w Smardzewicach) jak i Bibliotek Partnerskich  uczestniczyły w cyklu szkoleń nt. warsztatów planowania rozwoju biblioteki  oraz w szkoleniach informatycznych.  Jesienią 2012 r. bibliotekarki z bibliotek biorących udział w II rundzie PRB  będą  uczestniczyć w 3 dniowych szkoleniach specjalistycznych.  Stworzony przez GBP w Smardzewicach ( do 1 lipca 2012 r. ) Plan Rozwoju Biblioteki będzie podstawą do ubiegania się o dotacje w ramach PRB – Konkursy grantowe „Aktywna Biblioteka”.

Uczestnictwo  GBP w Smardzewicach w Programie Rozwoju Bibliotek to także wsparcie planów biblioteki ze strony samorządu gminnego.

Ważną „wartością dodaną” uczestnictwa biblioteki w PRB jest zawiązanie Partnerstwa Lokalnego.  Do udziału w Partnerstwie Dyrekcja GBP w Smardzewicach zaprosiła władze samorządowe  w osobie Pana Wójta i Pani Radnej Rady Gminy, przedstawicieli Stowarzyszenia Rozwoju Smardzewic, Prezesa OSP w Smardzewicach , Panią pedagog- opiekuna Wolontariatu oraz  inne osoby współpracujące z biblioteką. Zainicjowanie partnerstwa lokalnego na rzecz kulturalnej edukacji środowiskowej  jest szansą na to, że biblioteka będzie mogła liczyć na wsparcie potencjalnych koalicjantów dla wszelkich działań, które biblioteka zamierza podejmować w odpowiedzi na zdiagnozowane potrzeby społeczne swoich użytkowników. Pierwsze spotkanie „partnerów” odbyło się 11 kwietnia 2012 r.  , następne zaplanowano na 11 czerwca 2012 r.

31-05-2012