Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
Strategia Rozwoju Gminy Tomaszów Mazowiecki na lata 2015 - 2020

W czerwcu 2013 r. pięć samorządów: Powiat, Miasto i trzy gminy zawiązały Partnerstwo na rzecz rozwoju OF Dolina Rzeki Pilicy w powiecie tomaszowskim. Wspólnie aplikowaliśmy do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o  dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na wykonanie dokumentów strategicznych dla obszaru funkcjonalnego, w tym również strategii rozwoju naszej gminy. Dotacja stanowi 90% wartości wszystkich dokumentów.

Efektem zawiązanego partnerstwa i realizowanego projektu są następujące dokumenty strategiczne:
- Strategia Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Dolina Rzeki Pilicy,
- Strategia Rozwoju Turystyki Obszaru Funkcjonalnego Dolina Rzeki Pilicy,
- Studium Ruchowe dostępności transportowej
- Strategia Rozwoju Gminy Tomaszów Mazowiecki.
Głównym celem opracowania strategii było określenie głównych kierunków rozwoju naszej gminy,zintegrowanie całej   społeczności gminnej a także uzyskanie dostępu do środków zewnętrznych, zarówno tych unijnych jak i krajowych, na realizację zadań przyjętych w strategii.
Dobra strategia winna zapewniać możliwość trwałego rozwoju gminy. Potrzebny jest pomysł, wizja i determinacja  w realizacji celów strategii. Podstawą strategii jest wizja tj. opis oczekiwanego w przyszłości stanu naszej gminy. W naszym dokumencie została ona sformułowana następująco: „Gmina Tomaszów Mazowiecki rozwija się w sposób zrównoważony godząc funkcję dobrego miejsca do zamieszkania, tradycyjnej działalności rolniczej oraz atrakcyjnego ośrodka turystycznego i gospodarczego”.
Sposoby konstruowania strategii mogą być różne. W naszym przypadku był to system mieszany: strategia tworzona była przy udziale przedstawicieli społeczeństwa oraz urzędników z urzędu gminy i jednostek organizacyjnych i firmy zewnętrznej. Prace nad strategią koordynował Zespół Konsultantów z Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa. Organizowane były spotkania warsztatowe dla grupy roboczej opracowującej strategię, spotkania konsultacyjne dla mieszkańców, przedsiębiorców, środowisk branżowych, konsultacje on-line.
Wynikiem tych prac jest program rozwoju pn: Strategia Rozwoju Gminy Tomaszów Mazowiecki na lata 2015 – 2020, przyjęty przez Radę Gminy Tomaszów Mazowiecki uchwałą nr  XIII/69/15  z dnia 20 sierpnia 2015 r.

11-09-2015