Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Święto Sobótki już za nami

W sobotę 20 czerwca po raz XII na terenie ogrodów Smardzewickich nad rzeką Pilicą odbyła się impreza kulturalna „Sobótki”. Głównym organizatorem imprezy był Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki Franciszek Szmigiel przy udziale Starosty Tomaszowskiego  Mirosława Kuklińskiego i Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem Danuty Pełki. To niezwykle barwne wydarzenie, którego głównym celem jest kultywowanie tradycji ludowej, przyciąga tłumy mieszkańców zarówno gminy jak i całego powiatu. Tradycje i zwyczaje Nocy Świętojańskiej w widowisku obrzędowym „Sobótka” przybliżyły zgromadzonej publiczności zespoły „Mali Smardzewianie” i „Smardzewianie”. W konkursie na najładniejszy wianek sobótkowy udział wzięły reprezentacje wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego. Jury pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Łódzkiego Dariusza Klimczaka przyznało I miejsce reprezentacji gminy Rokiciny. Gminę Tomaszów Mazowiecki w konkursie reprezentowało KGW z Ciebłowic Dużych. Po ogłoszeniu wyników zespoły „Smardzewianie” i „Mali Smardzewianie ” ze śpiewem i muzyką poprowadziły barwny korowód nad rzekę Pilicę, by zgodnie z tradycją puścić wianki na wodę.

Uczestnicy korowodu mieli również okazję przejechać się zaprzęgiem konnym. Po korowodzie w części artystycznej wystąpiły zespoły: „Kalina” z Wąwału, Zespoły Pieśni i Tańca „Ciebłowianie” (dziecięcy i dorosły) oraz „Sami Swoi” z Twardej. W tę magiczną noc można było spotkać ludzi, których na łąki smardzewickie przyciągnęła świąteczna atmosfera, pełna radości i życzliwości. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko rękodzieła ludowego przygotowane przez panie ze świetlic wiejskich, gdzie chętni mogli spróbować sił m.in. w wyplataniu wianków.
Tuż po zapadnięciu zmroku rozpalono sobótkowe ognisko, przy którym goście bawili się do późnych godzin nocnych. Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni. Uroczystość poprowadziły: i Maria Robak z Urzędu Gminy i Marta Skóra ze Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.
Kierujemy słowa podziękowania do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację Święta Sobótki: Kołom Gospodyń Wiejskich, Ochotniczym Strażom Pożarnym, pracownikom Urzędu Gminy Tomaszów Mazowiecki i jednostek podległych, sołtysom i zespołom ludowym oraz do naszych darczyńców:
•    Firmy Eneris – Surowce S.A. Oddział w Tomaszowie Mazowieckim
•    Honoraty i Przemysława Tchórz – Firma Binstal
•    Dariusza Borysławskiego - Firma REMBOR
•    Firmy EUROBOX
•    Dariusza Wychowałka -Zakład Produkcji Pieczarek z Zawady
•    Teresy i Mirosława Prymus – Ubojnia Masarnia z Tomaszowa Mazowieckiego
•    Ewy i Pawła Szymańskich– Firma Piekarnictwo i Cukiernictwo z Zawady
•    Elżbiety  i Andrzeja Szymańskim – Hurtownia Wędlin „Kelmes”
•    Firmy Farmex z Łaziska
•    Michała Grabowskiego – Firma ANTRACYT z Łaziska