Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
Gminne Obchody 96 rocznicy Święta Niepodległości

96 rocznicę odzyskania niepodległości uczczono wieczornicą zorganizowaną w dniu 8 listopada 2014 roku w Smardzewicach.
Mieszkańcy  całej Gminy Tomaszów Mazowiecki  przybyli do sali OSP, by wspólnie uczcić to najważniejsze dla Polaków święto.

Gośćmi uroczystości byli: Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki Pan Franciszek Szmigiel, Inspektor ds. kultury Pani Maria Robak, Radni Gminy, reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach Pan Waldemar Fijałkowski, Prezes OSP w Smardzewicach Pan Edmund Król, oraz pracownicy Urzędu Gminy.
Wszystkich gości i zgromadzoną publiczność powitała w imieniu współorganizatorów Jolanta Zabłocka – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Smardzewicach.
Organizatorami wieczornicy byli: Gmina Tomaszów Mazowiecki, Gminna Biblioteka Publiczna i Świetlica Wiejska w Smardzewicach, Ochotnicza Straż Pożarna i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Smardzewicach.
      Część artystyczną rozpoczął występ strażackiej orkiestry dętej OSP w Smardzewicach pod kierunkiem kapelmistrza Pana Wiesława Iskry. Na występ orkiestry złożyły się  zarówno utwory patriotyczne jak i rozrywkowe.
Następnie swój program zaprezentował dziecięcy zespół folklorystyczny
„Mali Smardzewianie”, prowadzony przez Panów Jacka Lewandowskiego i Krzysztofa Turałę.
    Kolejnym punktem wieczornicy był montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach, pod kierunkiem Pań: Anny Justyny, Dominiki Barden i Wioletty Pawlik.  Była to piękna i wzruszająca lekcja historii.
Repertuar wieczornicy uświetnił także występ zespołu „Smardzewianie”, który w tym roku obchodził jubileusz 50-lecia swego istnienia. Zespół zaprezentował publiczności wiązankę piosenek patriotycznych i ludowych.
     Gościem honorowym był zespół „Pętla Ósemki”. Aktorzy zaprezentowali montaż literacko-muzyczny oparty na tekstach własnych oraz znanych polskich poetów tj. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Mariana Hemara, Jana Lechonia w inscenizacji Tomasza Bieszczada.  Wszystkich wykonawców nagrodzono brawami, dziękując im za wieczór poezji, muzyki i wspólnego śpiewania ocalonych od zapomnienia piosenek.
W trakcie trwania uroczystości głos zabrał Pan Franciszek Szmigiel Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki, który podziękował wszystkim zgromadzonym, że zechcieli wspólnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości. Pan Wójt zachęcał do radosnego przeżywania tego święta i do wywieszania w dniu 11 listopada flag narodowych.  W swoim krótkim wystąpieniu  podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wieczornicy wymieniając zarówno artystów, jak i instytucje współorganizujące gminne  obchody Święta Niepodległości.

12-11-2014