polski
środa, 01 maja 2024 r. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
Wizyta Zespołu „Smardzewianie” w Raduniu na Białorusi

W dniach 24 - 26.10.2014 r. zespół SMARDZEWIANIE gościł w Raduniu w Republice Białorusi. Zespół pojechał tam na zaproszenie Raduńskich Słowików w ramach porozumienia Smardzewice - Raduń. Po dotarciu na miejsce pod szkołą czekały na nas rodziny, uczniowie wraz z panią dyrektor Swietłaną Żegzdryn witając nas chlebem i solą.

Tak jak zawsze przyjęcie przez przyjaciół z Radunia było bardzo spontaniczne, popłynęły łzy radości, że dane było nam się spotkać i razem cieszyć się wspólnym śpiewem i tańcem. Wieczorem rozpoczął się koncert. Festiwal Kultury Białorusko-Polskiej cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród tamtejszych władz świeckich, kościelnych i mieszkańców Radunia. Obecni byli konsulowie Rzeczpospolitej Polskiej w Grodniepan Krzysztof Zieliński i Wojciech Skrobisz, którzy byli zachwyceni kontynuacją wzajemnej współpracy, zażyłością i bliskimi znajomościami nawiązanymi wśród wszystkich uczestników. Na scenie pojawili się: Raduńskie Słowiki, zespół Zaranica, Kapela Raduńskiej Szkoły Muzycznej i Smardzewianie. Po występach w Domu Kultury „Smardzewianie” zostali zaproszeni przez proboszcza Parafii Matki Bożej Różańcowej w Raduniu Witolda Łozowieckiego       o uświetnienie  śpiewem mszy św. na której obecni byli wszyscy, którzy przybyli na tenże festiwal. Zespół wręczył Proboszczowi Raduńskiej Parafii obraz Świętej Anny patronki naszej Parafii z dedykacją od o. Proboszcza Marka Zienkiewicza i zespołu Smardzewianie. Prezent jaki przywieźliśmy z Radunia można obejrzeć w kościele Św. Anny w Smardzewicach a jest to baner wydany na okoliczność 80 lat Konsekracji Kościoła Matki Bożej Różańcowej w Raduniu. W sobotę  25.10.2014r. zespół Smardzewianie pojechał na wspólną wycieczkę, która rozpoczęła się od miejscowych dożynek na placu targowym  w Raduniu. Następnie zwiedzali  miejscowości: Osowa –Polski kościół św. Jerzego, Trokiele –sanktuarium Matki Bożej Trokielskiej gdzie corocznie w I niedzielę lipca przychodzą pielgrzymki  z Polski . Bolczeniki – dom Maryli Wereszczakówny ukochanej Adama Mickiewicza. Obecnie muzeum i Dom Kultury , Bieniakoni – szkoła i muzeum.W niedzielę po mszy odprawionej specjalnie dla nas i pożegnaniu się z naszymi przyjaciółmi które odbyło się w Gimnazjum w Raduniu – wyjechaliśmy w drogę powrotną  do Smardzewic. Zatrzymaliśmy się w Sokółce w Kościele św. Antoniego gdzie w 2008 wydarzył się cud eucharystyczny - cząstka Ciała Pańskiego wystawiona jest w monstrancji w kościele św. Antoniego w Sokółce. Kościół św. Antoniego w Sokółce był znany między innymi z filmów „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku” czy „U Pana Boga za miedzą”. W wielki czwartek 2009 roku kościół św. Antoniego w Sokółce został podniesiony do rangi Kolegiaty. Arcybiskup Edward Ozorowski ustanowił wtedy Kolegiacką Kapitułę Najświętszego Sakramentu.
Smardzewianie dziękują Wójtowi Gminy Tomaszów Mazowiecki za wsparcie finansowe, dzięki któremu wyjazd mógł dojść do skutku.


30-10-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31