SOBÓTKI już za nami

W sobotę 21 czerwca po raz XI mieliśmy okazję uczestniczyć w tym niezwykle barwnym wydarzeniu, którego głównym celem jest popularyzacja kultury ludowej naszego regionu. Jak co roku, impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców gminy oraz powiatu.
Głównymi organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki Franciszek Szmigiel oraz Starosta Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz wraz z Gminną Radą Kół Gospodyń Wiejskich. Imprezę poprowadziły Maria Robak i Marta Skóra.

Na sobótkach zaprezentowały się zespoły ludowe ze Smardzewic i Ciebłowic. Jak co roku przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wianek, w którym udział wzięły reprezentacje wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego reprezentowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z: Drzazgowej Woli - gmina Będków, Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych „Szyk” - gmina Budziszewice, KGW Czerniewice, Królowa Wola gmina Inowłódz, Marianka gmina Lubochnia, Łaznów gmina Rokiciny, Katarzynki z gminy Rzeczyca, Skrzynki gmina Ujazd, Lesiska gmina Żelechlinek i Zawada gmina Tomaszów Mazowiecki.
Jury w składzie: przewodnicząca – Anna Grabek vice przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz członkowie, Mirosław Zieliński – przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego, Krystyna Pierścińska – przewodnicząca Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki, Danuta Pełka - przewodnicząca Gminnej Rady KGW wyłoniło zwycięzcę, którym w tym roku zostało KGW z Drzazgowej Woli gmina Będków. Po ogłoszeniu wyników ZPiT „Ciebłowianie” przedstawił widowisko obrzędowe pt.„Hej Sobótka, Sobótka”, po którym poprowadził korowód nad rzekę Pilicę by zgodnie z tradycją puścić na wodę wianki, aby popłynęły z nurtem rzeki. Na zakończenie części artystycznej wystąpił zespół Vasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy. W tę noc na łąkach Smardzewickich można było spotkać wielu ludzi, wszystkich ich przyciągnęła świąteczna atmosfera, pełna radości i życzliwości. Ważne było to, że naprawdę każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko rękodzieła ludowego przygotowane przez panie pracujące w świetlicach wiejskich, przy których młodsi uczestnicy mogli spróbować swoich sił m.in. w wyplataniu wianków.
Tuż po zapadnięciu zmroku rozpalono tradycyjne sobótkowe ognisko, przy którym goście bawili się do późnych godzin nocnych. Na zakończenie odbył się pokaz sztucznych ogni.

01-07-2014