Jubileusz 10 lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”

W dniu 7 czerwca 2014 r. podczas Święta Ciebłowic odbył się w uroczysty Koncert Jubileuszowy ZPiT Ciebłowianie. Minęło już 10 lat odkąd Zespół rozpoczął swoją działalność, pragnąc ocalić od zapomnienia dawne zwyczaje, obrzędy, gwarę, pieśni, tańce i muzykę swoich przodków i te wielkie wartości kulturowe przekazać następnym pokoleniom.

W programie półtoragodzinnego koncertu znalazły się tańce narodowe, regionalne oraz inscenizowane pieśni wykonane przez dorosłych i młodych Ciebłowian. Poloneza do muzyki W. Kilara z filmu "Pan Tadeusz" poprowadzili kierująca Zespołem Katarzyna Małek i Wójt Franciszek Szmigiel. Polkę Szabasówkę zagrała kapela złożona z byłych i obecnych muzykantów.  Gościnnie wystąpiły także przedszkolaki z miejscowego Przedszkola.
W ciągu dziesięcioletniej działalności Zespół wystąpił na ponad 100 koncertach na różnych imprezach i festiwalach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym, gdzie zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. w Szprotawie, Szydłowcu, Węgorzewie, Łowiczu, Łodzi, Opocznie, Aleksandrowie Łódzkim i w wielu miejscowościach naszego powiatu. W 2010 r. Zespół występował na Ukrainie. Dwukrotnie prowadził Ceremoniał Dożynek Prezydenckich w Spale. Otrzymał od Prezydenta Bronisława Komorowskiego list gratulacyjny.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: Poseł RP Marcin Witko (dawniej akordeonista zespołu), wiceprzewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Anna Grabek, przewodniczący Rady Powiatu Mirosław Zieliński, Wójt Franciszek Szmigiel, radna powiatu i dyr. OPO w Spale Barbara Klatka, radni Gminy na czele z przewodniczącą Krystyną Pierścińską i Kazimierzem Rakiem, były wójt Ignacy Niedziałkowski, naczelnik Wydziału Promocji Starostwa Agnieszka Biniek, dyr. DOK Anna Zwardoń oraz byli członkowie Zespołu i licznie zgromadzona publiczność. Po koncercie Zespół otrzymał gratulacje, życzenia, kwiaty i prezenty. Następnie odbyła się biesiada i zabawa taneczna.

01-07-2014