Segregacja od A do Z

Za nami dwa pikniki ekologiczne w ramach PROW 2007-2013 pn. „Segregacja od A do Z – kampania edukacyjno-informacyjna w zakresie gospodarowania odpadami w gminie Tomaszów Mazowiecki”. Pierwszy piknik odbył się 1 czerwca na terenie Publicznego Przedszkola w Twardej, drugi zaś 8 czerwca na placu przy Domu Ludowym w Chorzęcinie. Oby dwa pikniki skierowane były do wszystkich mieszkańców gminy Tomaszów Mazowiecki, ale w szczególności do tych zamieszkujących najbliżej miejsca organizacji pikniku.

Celem pikników była przede wszystkim edukacja ekologiczna uczestników poprzez zabawę, rozrywkę i współzawodnictwo. W ramach pikników przygotowano szereg atrakcji związanych z odpadami. Można było obejrzeć film edukacyjny na temat prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów wraz z wystąpieniem wójta gminy – Pana Franciszka Szmigla, skorzystać z punktu edukacyjno-informacyjnego, w którym można było uzyskać wiedzę m.in. na temat minimalizowania wytwarzanych odpadów czy też uczestniczyć w warsztatach kreatywnego przetwarzania odpadów. Ponadto organizator przygotował konkursy dla dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych, takie jak Eko-hasło, Eko-moda, Eko-piosenka czy Eko-plakat. Przygotowane wcześniej przez dzieci prace można było podziwiać na wystawie przez cały czas trwania pikniku. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem z-cy wójta gminy – Pana Sławomira Bernackiego, w każdym konkursie wybrała po 3 zwycięskie prace, ale żaden z uczestników nie odszedł bez upominku. Wśród głównym nagród były eko-latarki, eko-kalkulatory, radia solarne, eko-pendrive-y oraz książki i gry o tematyce ekologicznej. Dzieciakom oraz paniom nauczycielkom, które przygotowywały dzieci i młodzież do konkursu, bardzo serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz życzymy rozwoju wyobraźni i kreatywności związanej z gospodarką odpadami.

Podczas pikników można było wziąć również udział w konkursach rodzinnych  takich jak: familiada, segregacja odpadów na czas, krzyżówka z zaszyfrowanym hasłem czy rzeźba z odpadu. W konkursach brały udział 3-osobowe drużyny, składające się z osoby poniżej 26-tego roku życia, kobiety i osoby po 50-tym roku życia. Do wygrania były kosze do segregacji odpadów, zgniatarki do butelek czy eko-pendrive.
Dla najmłodszych dzieci zorganizowaliśmy punkt zabaw, związanych przede wszystkim z tematyką gospodarki odpadami. Zabawy były prowadzone przez cały okres trwania pikników, a maluchy poprzez wszelkiego rodzaju gry mogły uczyć się segregacji odpadów.
Do naszej kampanii edukacyjno-informacyjnej przyłączyła się firma A.S.A Eko Polska z Zabrza, która obecnie czasie zajmuje się odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych pochodzących od właścicieli nieruchomości zamieszkałych na terenie gminy Tomaszów Mazowiecki. Firma A.S.A sprowadziła dla nas samochód śmieciarkę, którą można było obejrzeć z bliska. Dodatkowo firma przygotowała gadżety reklamowe, które na bieżąco można było otrzymać od przedstawiciela firmy A.S.A.

Ale to nie wszystko! Do pikniku w miejscowości Twarda przyłączył się Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej z Warszawy wraz z Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii z Łodzi, realizujące projekt EKOROB. Można było skorzystać z laboratorium czy warsztatów ekologicznych na temat wody i jej oszczędzania czy też zanieczyszczeń spływających do Zbiornika Sulejowskiego.
Przez cały czas trwania pikników towarzyszyły nam zespoły muzyczne, w Twardej - PRESTIGE, w Chorzęcinie – COŚ LEPSZEGO, które na koniec pikników dały ponad godzinne koncerty.
Oprócz atrakcji związanych z edukacją ekologiczną organizator przygotował również poczęstunek dla uczestników pikniku. Dzięki uprzejmości pań z kół gospodyń wiejskich mogliśmy skosztować smacznej grochówki, dań z grilla, przepysznych ciast i wielu innych smakołyków. Wszystko to oczywiści dzięki naszym sponsorom:

• firmie A.S. A Eko Polska z Zabrza

• Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej z Warszawy wraz z Europejskim Regionalnym Centrum Ekohydrologii z Łodzi, realizujące projekt EKO-ROB

• firmie PIEKARNICTWO SZYMAŃSCY z Zawada

• firmie PANAS z Chorzęcina

• sklepowi DELIKATES z Chorzęcina

• firmie FARMEX z Łaziska

To jednak nie koniec wspólnej edukacji w zakresie gospodarki odpadami. We wrześniu odbędą się kolejne dwa pikniki ekologiczne w ramach projektu unijnego pn. „Segregacja od A do Z – kampania edukacyjno-informacyjna w zakresie gospodarowania odpadami w gminie Tomaszów Mazowiecki”. Zapraszamy 6 września do Wiaderna, a 13 września do Wąwału.

27-06-2014