JUBILEUSZ 50-LECIA ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO „SMARDZEWIANIE”

Obchody jubileuszu  50 - lecia zespołu rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Św. Anny w Smardzewicach, której przewodniczył proboszcz Marek Zienkiewicz. Po zakończonej mszy świętej wszyscy uczestnicy przenieśli się na plac przed OSP gdzie odbyły się dalsze obchody. Na rozpoczęcie wystąpiła orkiestra dęta, po której Pani Teresa Wojtalczyk przedstawiła zgromadzonym historię zespołu. Główną atrakcją wieczoru był koncert jubileuszowy zespołu „Smardzewianie”, który został przyjęty gromkimi brawami.

Na wniosek wójta gminy Franciszka Szmigla zespół został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Medal z rąk wójta odebrała Helena Plichta kierownik zespołu zaś czek na zakup stroi ludowych odebrała Pani Halina Wojtaszek. Wójt z Przewodniczącą Rady Gminy Krystyną Pierścińską uhonorowali statuetką klucza wiolinowego osoby, które najdłużej występują w zespole: Janinę Król ( 50 lat), Helenę Plichtę, Zofię Kobylczyk, Teresę Wojtalczyk, Józefa Króla, Andrzeja Piotrowskiego oraz byłe członkinie Henrykę Rospędowską, Annę Sidwę oraz najstarszych byłych artystów: Mariannę Plichta i Romana Iwanickiego. Listy gratulacyjne otrzymali: Anna Rzuczkowska, Kazimierz Rzuczkowski, Kazimiera Mazurek, Anna Goworek, Zofia Saternus, Tomasz Sęk, Tadeusz Wędrychowicz. Wszyscy członkowie zespołu otrzymali pamiątkowe podziękowania. Życzenia popłynęły również od Pani poseł Krystyny Ozga, przedstawicieli starostwa powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, dyrektora Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa w Łodzi Włodzimierza Wojtaszka,  Ochotniczej Straży Pożarnej oraz od zaprzyjaźnionych zespołów „Sami Swoi” i „Ciebłowianie”. Słowa uznania skierowali również byli członkowie zespołu „Smardzewianie” oraz przedstawicielki zespołu Raduńskie Słowiki z Białorusi.  Uwieńczeniem życzeń by jubileuszowy tort. Na zakończenie wystąpił zespół „Raduńskie Słowiki”.

03-06-2014