Zapraszamy na pikniki ekologiczne

„Popularyzowanie, informowanie i promocja ochrony przyrody są obowiązkiem organów administracji publicznej, instytucji naukowych i oświatowych, a także publicznych środków masowego przekazu”.
Samorządy gminne zobowiązane są do prowadzenia edukacji środowiskowej na własnym terenie i wśród lokalnej społeczności. Głównym celem działań ekologicznych jest zmiana zachowań na proekologiczne wszystkich grup społecznych. Dlatego ważne jest znalezienie odpowiednich środków przekazu, aby w najprostszy i najskuteczniejszy sposób dotrzeć z informacją ekologiczną do wszystkich grup społecznych i wiekowych, łącząc wiedzę z działaniami praktycznymi.

StopkaGmina Tomaszów Mazowiecki zaplanowała organizacje 4 pikników ekologicznych, w czterech usytuowanych na terenie gminy miejscowościach, dla wszystkich mieszkańców gminy, gdzie w czasie trwania pikniku, oprócz części rozrywkowej, będą przekazywane mieszkańcom także informacje ekologiczne.

Dwa pierwsze pikniki odbędą się w miesiącu czerwcu w godzinach popołudniowych, tj.

-  01.06.2014 r. - piknik w miejscowości Twarda, na który zapraszamy w szczególności mieszkańców miejscowości Twarda, Tresta, Smardzewice, Karolinów i Swolszewice Małe,
-    08.06.2014 r. – piknik w miejscowości Chorzęcin, na który zapraszamy
w szczególności mieszkańców miejscowości Chorzęcin, Łazisko, Komorów, Zaborów I, Zaborów II, Cekanów, Zawada, Świńsko-Łagiewniki, Kwiatkówka, Godaszewice.

Kolejne dwa odbędą się w miesiącu wrześniu, w godzinach popołudniowych, tj.

-  06.09.2014 r. - piknik w miejscowości Wiaderno, na który zapraszamy w szczególności mieszkańców miejscowości Wiaderno, Jadwigów, Dąbrowa, Niebrów,
-   13.09.2014 r. - piknik w miejscowości Wąwał, na który zapraszamy w szczególności mieszkańców miejscowości Wąwał, Ciebłowice Duże, Ciebłowice Małe, Sługocice.
W trakcie trwających imprez przeprowadzone zostaną działania edukacyjno-informacyjne celem podniesienia świadomości i poziomu wiedzy oraz wykształcenia właściwych nawyków
i zachowań dotyczących gospodarki odpadami wśród społeczności lokalnej. Planowana kampania ekologiczna jest koncepcją kształcenia i wychowania społeczeństwa w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego. Ma na celu szerzenie zachowań przyjaznych środowisku oraz promowanie gospodarki odpadami wśród mieszkańców gminy, jako szansy na racjonalne dysponowanie ograniczonymi ziemskimi zasobami naturalnymi.
W ramach realizacji kampanii edukacyjno-informacyjnej planuje się m.in. punkt edukacyjno-informacyjny na temat prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów, warsztaty kreatywnego przetwarzania odpadów, pokazy multimedialne dotyczące ochrony środowiska, konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży (eko-hasło, eko-moda, eko-piosenka, eko-plakat) oraz rodzinne (rzeźba z odpadu, familiada, segregacja odpadów na czas, krzyżówka z zaszyfrowanym hasłem, punkt zabaw dla dzieci i młodzieży związkach z tematyką gospodarki odpadami) oraz wiele innych związanych w szczególności z gospodarką odpadami.
Pikniki organizowane są w ramach projektu pn. „Segregacja od A do Z- kampania edukacyjno-informacyjna w zakresie gospodarowania odpadami w gminie Tomaszów Mazowiecki” współfinansowanego z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Gminie Tomaszów Mazowiecki przyznana została pomoc, na podstawie złożonego wniosku o przyznanie pomocy, w wysokości ok. 40 tys.
Pod koniec marca gmina podpisała umowę z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk z Krakowa na przygotowanie i obsługę pikników ekologicznych w ramach ww. projektu.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013

18-04-2014