Żołnierze wyklęci

Od strony Tresty Rządowej nad brzegiem Zalewu Sulejowskiego znajduje się pomnik. Dzisiaj niewiele osób wie o jego istnieniu, a już na pewno tylko garstka jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, co było powodem jego powstania. Płyta na pomniku informuje, że 15 maja 1944 roku w tym miejscu oddział partyzancki 25 pp AK „ZRYW” stoczył bój z okupantem.

Oczywiście na terenie kraju jest wiele pomników upamiętniających działania oddziałów AK i nasz pomnik nie wyróżniałby się spośród pozostałych gdyby nie fakt, że powstał w 1959 roku. Przełom lat 50/60 ubiegłego wieku to przecież największe restrykcje ze strony ówczesnych władz komunistycznych wobec członków Armii Krajowej, a działania propagandowe skupiały się na bezpardonowym wymazywaniu istnienia AK z historii II Wojny Światowej.W świetle powyższego, głębszego znaczenia nabiera dopisek na płycie pomnika „ z inicjatywy pozostałych przy życiu towarzyszy broni przy czynnym wparciu społeczeństwa miasta Tomaszowa Mazowieckiego”.
Drugim zadziwiającym faktem jest przeniesienie pomnika w latach 70-tych w inne miejsce spowodowane budową zalewu. Czyżby wtedy także nikt z lokalnych decydentów tego czasu nie zauważył napisu na tablicy pamiątkowej?
Wyjaśnienia wymaga również zamieszczona na płycie informacja, że oddział AK „ZRYW” był w składzie 25 pp. AK. Z historii wiadomo jednak, że 25 pułk AK został sformowany w lipcu 1944 roku, a bój partyzancki miał miejsce 15 maja 1944r. Czy jest to tylko pomyłką twórców pomnika, czy też zamierzone działanie z ich strony?
Chyba już najwyższa pora odpowiedzieć na rodzące się nieustannie pytania dotyczące okoliczności budowy pomnika, a w szczególności ujawnienie z imienia i nazwiska towarzyszy broni, którzy przyczynili się do jego powstania. Mam nadzieję, że z państwa pomocą uda się również ustalić brakujące nazwiska poległych partyzantów. Być może część odpowiedzi na pytania znajduje się w książce pt. Dzieje 25 Pułku Armii Krajowej współautorstwa gen. Aleksandra Arkuszyńskiego ps. "Maj".

04-04-2014