Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
W ramach realizacji projektu pt. „ Folklor jednoczy i integruje – kultywowanie tradycji ludowych przez Zespół Smardzewianie ” z działania 4.1/413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW2007-2013 dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi.

Dnia 24 lutego 2011r. w miejscowości Smardzewice odbyła się próba zespołów ludowych „ Smardzewianie”, Ciebłowianie” Sami Swoi” działających na terenie  Gminy Tomaszów Mazowiecki.

Wspólna próba miała  na celu poznanie dobrej praktyki związanej z działalnością artystyczną  zespołów ludowych, wymianę doświadczeń  odnośnie kultywowania ginącej tradycji ludowej. Spotkanie to było  lekcją, z której mogli wykorzystać wiele wskazówek dla swojego rozwoju oraz  doskonałą wymianą doświadczeń. Dodatkowym elementem była integracja zespołów ludowych „ Smardzewianie”, „Ciebłowianie”, „Sami Swoi” która w przyszłości zaowocuje wspólnymi działaniami na rzecz społeczności lokalnej i regionu.

Celem tych zajęć było przygotowanie programu na wspólny występ podczas  uroczystości gminnej.  W próbie uczestniczyły  72 osoby w tym trzy kapele,  instruktorzy, zaproszeni goście. W spotkaniu uczestniczył również wójt gminy Tomaszów Mazowiecki pan Franciszek Szmigiel.  Na zakończenie spotkania była wspólna kolacja, po kilkugodzinnej wyczerpującej pracy. Spotkanie to umożliwiło uczestnikom spokojną wymianę zdobytych doświadczeń.

02-03-2011