DOŻYNKI PREZYDENCKIE – SPAŁA 2013

W dniach 14-15 września 2013 roku w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie.
Uroczystość rozpoczęła się w sobotę od konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy  w którym udział wzięła  Małżonka Prezydenta Anna Komorowska. Na scenie w centrum Spały odbywały się występy między innymi  Dziecięcego  Zespołu  Pieśni i Tańca „Sami Swoi” z Twardej. Odwiedzić można było również stoisko promocyjne gminy  na którym przez dwa dni Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Twardej pod przewodnictwem p. Marianny Mierzwy w towarzystwie inspektor ds. kultury Marii Robak prezentowały tradycyjne potrawy regionalne.

W niedzielę w  drugim dniu Dożynek na scenie głównej w COS w oczekiwaniu na przyjazd Prezydenta wstąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”.  Uroczysta Msza Święta   z udziałem Pary Prezydenckiej została odprawiona w Kaplicy Polowej AK w centrum Spały. Mszę w intencji rolników celebrował biskup łowicki Andrzej F. Dziuba. Swoją piękną grą uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta ze Smardzewic. Po mszy uczestnicy dożynek utworzyli wielobarwny korowód, który spod kaplicy przeszedł na stadion COS, gdzie  po przejściu symbolicznej bramy dożynkowej Parę Prezydencką powitał marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień w towarzystwie Ani Robak i Kacpra Głowy dzieci z Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca „Sami Swoi” i „Mali Smardzewianie” z gminy Tomaszów Mazowiecki.W uroczystości dożynkowej uczestniczył Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki Pan Franciszek Szmigiel oraz Przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Pierścińska. Na rozpoczęcie uroczystości Hymn Państwowy odegrała Orkiestra Dęta z Zawady. Tradycyjnym bochnem chleba z tegorocznych zbóż parę prezydencką powitali starostowie tegorocznych dożynek - Zofia Kozłowska  (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Krzysztof Kalenik  (woj. podlaskie) zaś przybyłych gości symbolicznie chlebem częstowały dzieci z Zespołu „Mali Smardzewianie”.
 W późnych godzinach popołudniowych na scenie w centrum Spały wystąpił Zespół „Mali Smardzewianie”. Panie z KGW w Twardej podczas dożynek uczestniczyły w konkursie na najlepsze powidła śliwkowe. Za smak i prezentację zdobyły trzecie miejsce. Nagrody zwycięzcą wręczył dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Łodzi Marek Mazur. Na zakończenie uroczystości dożynkowej wystąpił zespół Enej.

Relacja video link: http://www.powiat-tomaszowski.pl/content.php?sid=f6912ed962b458ee6f8cca4c31b5043c&tr=cl&cms_id=2343&p=&lang=pl

18-09-2013