polski
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
Relacja ze szkolenia w ramach Mikrograntu „Podaj Dalej”

4 kwietnia 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Smardzewicach odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Mikrograntu „Podaj Dalej”. Zgodnie z planem ujętym we wniosku jego tematyka dotyczyła „Źródeł finansowania działalności kulturalnej prowadzonej przez bibliotekę”. Szkolenie, w którym wzięli udział bibliotekarze z Biblioteki Wiodącej – w Smardzewicach i z Bibliotek Partnerskich – w Czerniewicach, Inowłodzu i Rzeczycy poprowadził  Marek Stoliński.

Pan Marek jest posiadającym właściwe certyfikaty  NCK ekspertem w dziedzinie szkoleń z zakresu przygotowywania i pisania wniosków, koordynacji i realizacji projektów w programach operacyjnych, konkursach i grantach ogłaszanych przez samorządy , ministerstwa i podmioty prywatne.   Zaproszony przez nas ekspert od kilku lat współpracuje z Narodowym Centrum Kultury w zakresie szkoleń i konsultacji dla podmiotów kulturalnych w dziedzinie pozyskiwania środków.  Nasze szkolenie w ramach grantu „Podaj Dalej”  poprowadził nieodpłatnie.  W ciągu kilku godzin podzielił się z bibliotekarzami swoją wiedzą na temat technik dobrego projektowania począwszy od planowania  i poszukiwania wsparcia , aż po jego realizację i ocenę,  omawiając szczegółowo poszczególne fazy.
   Ważnym punktem szkolenia było nakreślenie norm cechujących grantobiorcę ( wypracowanie swoistego kodeksu) , obowiązujących  przy pisaniu projektów . Uczestnicy szkolenia  stworzyli własną  listę rankingową tych norm – typując najistotniejsze ich zdaniem  zasady, którymi należy się kierować pisząc i składając wniosek.  Omówione zostały najważniejsze elementy projektu tj. cel (spełniający kryteria SMART), metody, harmonogram, budżet. 
W drugiej części szkolenie poświęcone zostało prywatnym  źródłom finansowania ( czyli fundacjom i stowarzyszeniom)  oraz  programom rządowym .  Potencjalnymi źródłami finansowania dla bibliotek są fundacje i stowarzyszenia,  a wśród nich  tj. Fundacja Batorego, Fundacja Kronenberga, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności  i inne. Warto o tym wiedzieć zwłaszcza w  sytuacji gdy biblioteki borykają się z brakiem funduszy na prowadzoną przez nie działalność kulturalną  nie w pełni zabezpieczoną finansowo przez dotację podmiotową organizatora.   Omówione zostały także Programy Narodowego Centrum Kultury, a wśród nich Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Z braku czasu prowadzący szkolenie ominął  realizowane od kilku lat programy ministerialne związane z infrastrukturą bibliotek .  Tematyka tego programu  jest zbyt obszerna i wymaga oddzielnego wykładu.
  Bibliotekarze zaznajomili się także z alternatywnymi  możliwościami finansowania działalności kulturalnej tj. partnerstwo, sponsoring, fundraising, barter czy  crowdfunding.
   Na koniec uczestnicy szkolenia otrzymali wykaz organizacji przyznających granty na działalność kulturalną oraz baz zawierających linki i obszerne opisy źródeł finansowania . Wyposażeni  zostali  w zestaw kilku praktycznych wskazówek , o których warto pamiętać, aby odnieść sukces: wniosek trzeba pisać na właściwym formularzu; warto pilnować każdego szczegółu wskazanego w regulaminie konkursu  - zwłaszcza w takich drobiazgach jak liczba wymaganych kopii czy podpisów; trzeba ściśle trzymać  się wyznaczonych terminów aplikacji; dołączyć wszystkie wymagane załącznik.
I wreszcie   bardzo optymistyczna teza prowadzącego  „Bez względu na rezultaty zabiegów wobec danego sponsora w ich wyniku będzie on lepiej znał Twoją Bibliotekę .  Jeśli nawet nie otrzymałeś dotacji, może udało Ci się stworzyć podwaliny sukcesu w przyszłości”  – to taka wartość dodana aplikowania o fundusze”.

2

06-06-2013
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30