polski
środa, 01 maja 2024 r. Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony
Se-ma-for w smardzewickiej bibliotece

 21 maja w pomieszczeniach  Gminnej Biblioteki Publicznej w Smardzewicach cały dzień odbywały się projekcje i warsztaty filmowe w ramach projektu Se-ma-for Film Festiwal on Tour realizowanego we współpracy z Muzeum Animacji. Główną ideą projektu jest dotarcie poprzez lokalne instytucje kultury  z ciekawą propozycją do mieszkańców gminnych i powiatowych miejscowości województwa łódzkiego.

Działania projektu skierowanego zarówno do dzieci jak i dorosłych opierają się na trzech filarach:

  • projekcjach filmowych obrazujących dorobek polskiej i światowej animacji;

  • organizacji warsztatów filmowych , w ramach których uczestnicy stają się twórcami filmowymi;

  • organizacji wystawy artefaktów – symboli kultury – przedmiotów, które posłużyły do stworzenia filmów warsztatowych.

Dwa spośród w/w działań już zostały w smardzewickiej bibliotece zrealizowane. W godzinach dopołudniowych odbyły się zarówno projekcje jak i warsztaty. W sali OSP odbyła się projekcja dla najmłodszych, na której dzieci obejrzały: „Misia Uszatka”, „Pingwina Pik-Poka”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Przygody Kota Filemona”, „Zaczarowany ołówek”.   Swoją premierę miała w Smardzewicach najnowsza produkcja Semafora  pt. „Parauszek”. 
    W spotkaniach z animacją skierowanych do dzieci starszych zaprezentowane zostały najciekawsze i nagrodzone w poprzednich  edycjach festiwalu filmy m.in. „O rybari”, „Siedem minut w warszawskim getcie”,, „Papierowe pudełko”.
Projekcją adresowaną do gimnazjalistów był set okazjonalny z okazji 65 lecia łódzkiej animacji połączony z prelekcją. Młodzież wysłuchała krótkiego wykładu na temat historycznego tła prezentowanych filmów  i wkładu w rozwój rodzimej kinematografii. W ramach cyklu pokazano takie filmy jak: „Za króla Krakusa” (1947), „Worek” (1967), „Tango” (1980), „ Piotruś i wilk” (2006). Wszystkim projekcjom towarzyszyły  ciekawe prelekcje dot.  animacji, budowy postaci lalkowych i scenografii .
   Równolegle do projekcji  w pomieszczeniach biblioteki odbywały się warsztaty filmowe dla młodzieży. W ramach warsztatu „Kultura. To jest to” młodzi ludzie zapoznali się z technologią i techniką animacji poklatkowej, systemem tworzenia filmu animowanego i  wspólnie, pod okiem doświadczonych animatorów stworzyli scenariusz i kilkudziesięciosekundowy film. Stworzony film w swej konwencji nawiązuje bezpośrednio do lokalnej kultury i promuje aktywne w niej uczestnictwo.
Popołudnie z Se-ma-forem w bibliotece dostosowane zostało również do potrzeb i oczekiwań dorosłego widza.  Uczestnikom zaproponowano warsztaty wokół przyniesionych przez nich przedmiotów identyfikujących kulturę. Grupa osób współstworzyła scenariusz filmu animacji poklatkowej, w której głównymi „aktorami” były przyniesione „przedmioty kultury”, a następnie sam film, który stanowi obrazkową odpowiedź na pytanie „Czym dla Ciebie jest kultura”
Całe wydarzenie zamknął cykl prezentujący humoreski i groteski pod intrygującym tytułem „Straszno, śmieszno, duszno”.
Poprzez swoją formułę projekcje i warsztaty zaproponowane przez studio Semafor  przyczyniły się do promocji aktywnego uczestnictwa w kulturze.
   Jesienią w ramach podsumowania projektu w bibliotece zostanie przeprowadzony uroczysty pokaz filmów powstałych na warsztatach, które zostaną wcześniej profesjonalnie zmontowane. Na pokaz zostaną zaproszeni wszyscy twórcy naszych filmów, jak i mieszkańcy Smardzewic. Pokazowi  będzie towarzyszyła wystawa prezentująca artefakty związane z uczestnictwem w kulturze w naszej miejscowości.

24-05-2013
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31