Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju
Zespół Pieśni i Tańca „Mali Smardzewianie” - jeden z dwóch dziecięcych zespołów folklorystycznych działających na terenie Gminy Tomaszów Mazowiecki dzięki wsparciu finansowemu z środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzymał szansę dalszego rozwoju artystycznego. Zespół otrzymał dofinansowanie na swoją działalność w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Wniosek o przyznanie pomocy złożyła  do Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi  dyrekcja Gminnej Biblioteki Publicznej  w Smardzewicach.   Działalność GBP w Smardzewicach  jako jedynej  instytucji kultury gminy Tomaszów Mazowiecki  określona w jej  Statucie i aktach prawnych  służy m. in.  rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb kulturalnych społeczności gminnej.  Doceniając  dotychczasowy dorobek artystyczny „Małych Smardzewian”  ( I  i III miejsce na Przeglądach  Kapel  i Stylizowanych Zespołów  Ludowych, II miejsce na  Międzykulturowym Przeglądzie Folklorystycznym Zagłębie i Sąsiedzi, udział w szeregu uroczystościach na stopniu gminnym, powiatowym i ogólnopolskim – Dożynki Prezydenckie w Spale) biblioteka postanowiła włączyć się w projekt, którego celem byłoby podwyższenie poziomu artystycznego Zespołu.  Idea pozyskania dla Zespołu środków finansowych z PROW , dzięki którym w/w cel mógłby być zrealizowany  to wynik   współpracy biblioteki  i Zespołu  przy organizacji wielu imprez kulturalnych o zasięgu gminnym  i powiatowym.   Głównym celem projektu pn. „ Rozwój artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Mali Smardzewianie – nauka tańców i pieśni ludowych regionalnych.”, którego  realizacja  możliwa była dzięki pozyskaniu  środków finansowych z PROW było wzbogacenie repertuaru Zespołu o pieśni i tańce z regionu opoczyńskiego, bogatego w spuściznę kultury ludowej.   W ramach projektu członkowie Zespołu „Mali Smardzewianie”  mieli zapewniony darmowy udział  w zajęciach kształcących umiejętności taneczne i śpiewacze służących kultywowaniu tradycji ludowych rodzimego folkloru.  Zajęcia odbywały się systematycznie 2 razy w tygodniu  w okresie od listopada 2011 do grudnia 2012 r.  Były prowadzone przez choreografa i instruktora śpiewu. W czasie prób Zespół miał zapewnioną obsługę muzyczną.  W trakcie wielomiesięcznej pracy członkowie Zespołu mieli sposobność nauczenia się nowych układów tanecznych i pieśni ludowych z regionu opoczyńskiego.  Zespół Mali  Smardzewianie zaprezentował swój nowy repertuar podczas  powiatowej imprezy kulturalnej Sobótki, także podczas wielu innych gminnych  uroczystości.  Wartość dodana całego przedsięwzięcia  to nie tylko  rozwój i wspieranie dziedzictwa kulturowego, ale również rozwijanie  i zaspokajanie wśród dzieci i młodzieży z Zespołu Mali Smardzewianie   ich zainteresowań rodzimym folklorem. Ponadto  zorganizowanie warsztatów tanecznych i śpiewaczych zapewniło uczestnikom spędzanie czasu wolnego w sposób przemyślany i kreatywny.

13-03-2013