Święto Sobótki już za nami
W piątek 22 czerwca po raz dziewiąty mieliśmy okazję uczestniczyć w tym niezwykle barwnym wydarzeniu, którego głównym celem jest popularyzacja kultury ludowej naszego regionu. Jak co roku, impreza przyciągnęła tłumy mieszkańców gminy oraz powiatu. Warto zaznaczyć, że z roku na rok frekwencja jest coraz większa.

Głównymi organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki Franciszek Szmigiel oraz Starosta Powiatu Tomaszowskiego Piotr Kagankiewicz wraz z Gminną Radą Kół Gospodyń Wiejskich. Imprezę poprowadziły Maria Robak i Lena Misiak z Urzędu Gminy w Tomaszowie Mazowieckim oraz Elżbieta Kośka ze Starostwa Powiatowego.
Na sobótkach zaprezentowały się liczne zespoły ludowe m.in.: Dziecięcy Zespół Pieśni     i Tańca „Sami Swoi”, Grupa „Elita”, Zespół Pieśni i Tańca „Ciebłowianie”, Koło Gospodyń Wiejskich z Wąwału oraz zespół „Sami Swoi” z Twardej. W tym roku obrzęd pt. „Sobótka” został zaprezentowany przez zespoły: „Smardzewnianie” oraz Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Mali Smardzewianie”. Oprócz zespołów ludowych mieliśmy również okazję posłuchać muzyki rozrywkowej za sprawa Karoliny Nowakowskiej oraz Katarzyny Tomczyk młodych niezwykle uzdolnionych wokalistek  pochodzących z Gminy Tomaszów Mazowiecki.
Jak co roku przeprowadzono konkurs na najpiękniejszy wianek, w którym udział wzięły: KGW Sługocice – Gmina Będków, KGW Mierzno – Gmina Budziszewice, KGW Chociw – Gmina Czerniewice, KGW Królowa Wola – Gmina Inowłódz, KGW Brenica – Gmina Lubochnia, KGW Michałów – Gmina Rokiciny, KGW Rzeczyca – Gmina Rzeczyca, KGW Wąwał – Gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW z Ciosen – Gmina Ujazd oraz KGW Nakropna – Gmina Żelechlinek.
Jury w składzie: przewodnicząca – naczelnik Wydziału Informacji Turystycznej i Promocji –Agnieszka Biniek oraz członkowie, Mirosław Zieliński – przewodniczący Rady Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim, Krystyna Pierścińska – przewodnicząca Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki, Danuta Pełka oraz z-ca wójta Gminy Tomaszów Mazowiecki Sławomir Bernacki wyłoniło zwycięzcę, którym w tym roku zostało KGW Michałów z Gminy Rokiciny. Około godziny 20.00 korowód  prowadzony w rytm muzyki zespołów ludowych ze Smardzewic udał się nad Pilicę by zgodnie z tradycją puścić na wodę wianki, aby popłynęły z nurtem rzeki. Był to punkt kulminacyjny całego wydarzenia. W tę noc na łąkach Smardzewickich można było spotkać wielu ludzi, wszystkich ich przyciągnęła świąteczna  atmosfera, pełna radości i życzliwości. Ważne było to że naprawdę każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Smakosze mieli okazję spróbować tradycyjnych potraw regionalnych przygotowanych przez gospodynie należące do kół gospodyń wiejskich z Gminy Tomaszów Mazowiecki. Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko rękodzieła ludowego przygotowane przez  panie instruktorki ze świetlic wiejskich, przy których młodsi uczestnicy mogli  spróbować swoich sił m.in. w wyplataniu wianków oraz robieniu kwiatów z bibuły.
Tuż po zapadnięciu zmroku rozpalono tradycyjne sobótkowe ognisko, przy którym na zakończenie imprezy odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu „Coś lepszego”.

05-07-2012